Informacje dla Pacjenta: Laparoskopowe Leczenie GERD

LECZENIE CHIRURGICZNE CHOROBY REFLUKSOWEJ PRZEŁYKU

Jeżeli cierpisz na chorobę refluksową przełyku (GERD) lekarz może zaproponować Ci chirurgiczne leczenie laparoskopowe. Ta broszura pozwoli Ci zrozumieć:

  1. Co to jest refluks żołądkowo – przełykowy (GERD)
  2. Metody leczenia GERD
  3. Na czym polega leczenie chirurgiczne
  4. Jakie są wyniki leczenia
  5. Czego możesz się spodziewać jeżeli zdecydujesz się na leczenie laparoskopowe GERD

CO TO JEST GERD ?

Zgaga jest objawem wielu chorób przewodu pokarmowego i jednocześnie najbardziej charakterystycznym objawem GERD. Istotą tej choroby jest zarzucanie treści żołądkowej do przełyku. Zgaga jest to uczucie palenia za mostkiem, które może promieniować do szyi. Do innych objawów należą wymioty, trudności w połykaniu, przewlekły kaszel.

JAKIE SĄ PRZYCZYNY GERD ?

Podczas jedzenia pokarm przechodzi z jamy ustnej do żołądka przez przełyk. W dolnej części przełyku znajduję się mięsień w okrężny zwany dolnym zwieraczem przełyku (LES). LES działa jak zastawka która pozwala aby pokarm przechodził do żołądka. W normalnych warunkach LES zamyka się niezwłocznie po połknięciu pokarmu co zabezpiecza przełyk przed zarzucaniem treści żołądkowej która ma silnie kwaśny charakter. GERD występuje w sytuacji kiedy LES nie działa odpowiednio i pozwala na cofanie się treści pokarmowej z żołądka do dolnej części przełyku. Powoduje to podrażnienie śluzówki przełyku, zapalenie, zgagę i nawet uszkodzenie ściany przełyku.

CO PREDYSPONUJE DO WYSTĄPIENIA GERD ?

Niektórzy z nas mają naturalnie niskie napięcie LES. U innych tłuste i pikantne pożywienie, niektóre leki, ciasne ubranie, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, nadmierny wysiłek fizyczny lub zmiany pozycji ciała (zginanie, pozycja leżąca) mogą powodować relaksację LES i refluks.

Przepuklina rozworu przełykowego występuje u wielu pacjentów cierpiących na GERD lecz sama może nie wywoływać objawów.

Keep reading...

Page 1 of 3123

 

 

Brought to you by:

SOCIETY OF AMERICAN GASTROINTESTINAL AND ENDOSCOPIC SURGEONS (SAGES)
11300 West Olympic Blvd., Suite 600
Los Angeles, CA 90064
Tel:
(310) 437-0544
Fax:
(310) 437-0585
E-Mail:
publications@sages.org
Revised:
March 1, 2004
This brochure is intended to provide a general overview of a surgery. It is not intended to serve as a substitute for professional medical care or a discussion between you and your surgeon about the need for a surgery. Specific recommendations may vary among health care professionals. If you have a question about your need for a surgery, your alternatives, billing or insurance coverage, or your surgeons training and experience, do not hesitate to ask your surgeon or his/her office staff about it. If you have questions about the operation or subsequent follow up, discuss them with your surgeon before or after the operation.