Informacje dla Pacjenta: Kolonoskopia

CO TO JEST KOLONOSKOPIA ?

Kolonoskopia jest to badanie, które umożliwia obejrzenie śluzówki jelita grubego. Kolonoskopia jest zwykle wykonywana w szpitalu, w przeznaczonym do tego pokoju zabiegowym. Miękki, giętki instrument grubości palca wskazujcego wprowadzany jest przez odbyt do jelita grubego.

W JAKIM CELU WYKONUJE SIĘ KOLONOSKOPIĘ ?

Kolonoskopię wykonuje się 1) jako badanie profilaktyczne raka jelta grubego, 2) u pacjentów którzy mają polipy jelita grubego lub mieli wcześniej usuwane polipy jelita grubego, 3) przed lub po niektórych zabiegach chirurgicznych, 4) do diagnostyki zaburzeń oddawania stolca lub krwawienia z odbytu, 5) do diagnozowania zmian w śluzówce jelita powodowanych przez choroby zapalne jelita grubego.

JAKIE PRZYGOTOWANIE JEST WYMAGANE PRZED BADANIEM?

Jelito grube musi byc dokładnie wyczyszczone ze stolca przed kolonoskopią. Przygotowanie polega na spożywaniu specjalnych preparatów czyszczących jelito grube, diecie płynnej, zażywaniu leków przeczyszczających i wykonywaniu zaleconych enemas (lewatyw) przed badaniem. Twój lekarz udzieli Ci szczegółowych instrukcji dotyczących przygotowania jelita.

Dokładnie stousuj się do zaleceń lekarza. W sytuacji gdy jelito nie jest odpowiednio przygotowane kolonoskopia może sie stać niebezpieczna, lub badanie może zostać przełożne. Jeżeli nie jesteś w stanie wypełnić instrukcji dotyczących przygotowania jelita skontaktuj się z lekarzem.

Podczas przygotowania większośc leków może być zażywana jak dotychczas. Jednakże należy poinformać lekarza o zażywanych lekach szczególnie jeżeli jest to Aspiryna, Witamina E , niesterydowe środki preciwzapalne lub insulina. Jeżeli zwykle zażywasz antybiotyki przed zabiegami stomatologicznym poinformuj o tym swojego lekarza gdyż możesz również wymagać antybiotyku przed kolonoskopią.

Kolonoskopię wykonuje się zwykle po podaniu środków uspokajających więc potrzebna jest osoba która odwiezie Cię do domu po zabiegu. Środki uspokajające mogą uposledzać Twoje odruchy więc nie prowadź samochodu ani innych urządzeń w dniu badania.

CZEGO MOŻNA SIĘ SPODZIEWAĆ PODCZAS KOLONOSKOPII?

Zwykle badanie jest dobrze tolerowane przez pacjentów, możesz odczuwać parcie, wzdęcia, kolkę podczas wykonywania badania. Lekarz poda ci dożylnie leki uspokajające które pozwolą Ci lepiej znieść badanie. Badanie jest wykonywane w pozycji na wznak lub na boku. Podczas wprowadzania i wyjmowania instrumentu sluzówka jelita jest dokładnie oglądana przez lekarza. Badanie trwa 15 do 60 minut. W rzadkich przypadkach lekarz nie może uwidocznić całego jelita i zleca wówczas badanie dodatkowe – barium enema lub CT.

CO W PRYPADKU JEŻELI KOLONOSKOPIA WYKAŻE PATOLOGIĘ?

Jeżeli lekarz podczas badania zauważa podejrzaną okolicę może wykonać biopsję którą przesyła do badania histpatologicznego. Znajdowane polipy zwykle usuwa sie podczas badania. Większość polipów ma character łagodny ale określane jest to dopiero po badaniu mikroskopowym. Polipy usuwa się używając koagulacji lub specjalnej pętli. Jeżeli polipów jest wiele lub mają one duże rozmiary do ich usunięcia może być wymagane kilka badań kolonoskopowych.

Miejsca krwawienia mogą być zidentyfikowane podczas kolonoskopii i ostrzyknięte specjalnymi preparatami obliterującymi lub skoagulowane. Usuwanie polipów jest ważnym elemetem zapobiegania rakowi jelita grubego.

PO KOLONOSKOPII ?

Po badaniu lekarz wyjasni ci wyniki. Po badaniu możesz odczuwać wzdęcia i kurcze powodowane przez powietrze wprowadzone do jelita podczas badania. Uczucie to mija po oddaniu wiatrów. Po badaniu możesz odżywiać się i powrócić do normalnej aktywności życiowej tego samego dnia. Nie powinieneś prowadzić samochodu lub innych urządzeń w dniu badania gdyż środki uspokajające mogą upośledzać twoje odruchy.

Jeżeli ortzymałeś środki uspokajające to pozostaniesz pod obserwacją przez 1-2 godziny. Będziesz potrzebował kogoś kto odwiezie Cię do domu po zabiegu. Jeżeli nie pamietasz instrukcji które lekarz przekazał Ci po badaniu skontaktuj się z nim nastepnego dnia.

Jeżeli podczas badania wykryto polipy będziesz wymagał/a kontrolnej kolonoskopii. Lekarz poinformuje Cię kiedy powinno wykonać się kontrolne badanie.

JAKIE SĄ POWIKŁANIA BADANIA ?

Kolonoskopia i biopsja są badaniami bezpiecznymi w rękach doświadczonego endoskopisty. Komplikacje są rzadkie jednakże mogą wystąpić. Należa do nich krwawienie z miejsca biopsji lub polipektomii oraz perforacja jelita. Perforacja może wymagać zabiegu operacyjnego do zaopatrzenia miejsca perforacji. Transfuzje krwi po badaniu kolonoskopwym należą do radkości. Bardzo rzadko występuja objawy uboczne po podaniu leków uspokajających. Również w miejscu wkłucia do żyły może powstać bolesne zgrubienie. Do złagodzenia dolegliwośi stosuje się ciepły, wilgotny okład na miejsce wkłucia.

W przypadku gdy wystepują objawy takie jak: ból brzucha, gorączka, dreszcze lub krwawienie z odbytu w ilości wiecej niż pół szklanki należy skontaktować się niezwłocznie z lekarzem. Podkrwawiania z odbytu mogą trwać do kilku dni po badaniu.

 


 

Brought to you by:

SOCIETY OF AMERICAN GASTROINTESTINAL AND ENDOSCOPIC SURGEONS (SAGES)
11300 West Olympic Blvd., Suite 600
Los Angeles, CA 90064
Tel:
(310) 437-0544
Fax:
(310) 437-0585
E-Mail:
publications@sages.org
Revised:
March 1, 2004
This brochure is intended to provide a general overview of a surgery. It is not intended to serve as a substitute for professional medical care or a discussion between you and your surgeon about the need for a surgery. Specific recommendations may vary among health care professionals. If you have a question about your need for a surgery, your alternatives, billing or insurance coverage, or your surgeons training and experience, do not hesitate to ask your surgeon or his/her office staff about it. If you have questions about the operation or subsequent follow up, discuss them with your surgeon before or after the operation.
Reset A Lost Password