Informacje dla Pacjenta: ERCP (Endoskopowa CholangioPankreatografia Wsteczna – EPCW)

CO TO JEST ERCP ?

ERCP jest to procedura która pozwala zbadać przewody żółciowe oraz trzustkowe.  Giętki instrument grubości palca wskazującego (endoskop) jest wprowadzany przez usta do żołądka a następnie do pierwszego odcinka jelita zwanego dwunastnicą.  W dwunastnicy znajduje się mały otwór – brodawka.  Przez endoskop wprowadza się cienką kaniulę która jest następnie wprowadzana do brodawki.  Przez tą kaniulę podaje się kontrast (specjalny barwnik) który pozwala uwidocznić przewód trzustkowy i drogi żółciowe na zdjęciu RTG.

DLACZEGO WYKONUJE SIĘ ERCP ?

ERCP wykonuje się do diagnostyki chorób trzustki i dróg żółciowych, podczas tego badania możliwe jest również leczenie niektórych chorób.  Badanie to stosuje się gdy pacjent ma objawy sugerujące choroby wymienionych narządów lub też do wyjaśnienia nieprawidłowych wyników badań krwi, ultrasonografii lub CT.  Najczęstszym wskazaniem do ERCP jest ból brzucha, utrata masy ciała, żółtaczka, lub wykryte w badaniach USG lub CT złogi lub guzy w okolicy watrobowo-dwunastniczo-trzustkowej.

ERCP może być wykonane przed lub po cholecystektomii jako procedura dodatkowa.  Kamienie dróg zółciowych mogą być diagnozowane i usuwane podczas badani ERCP.  W przypadku obecności guzów nowotworowych jak i nienowotworowych podczas ERCP można wprowadzać stenty udrażniające drogi żółciowe.  ERCP znajduje również zastosowanie do diagnostyki i leczenia powikłań po cholecystektomii – usunięciu pęcherzyka żółciowego.

U pacjentów z podejrzeniem lub rozpoznaniem choroby trzustki ERCP może być użyte do podjęcia decyzji o konieczności i rodzaju zabiegu operacyjnego.  W niektórych przypadkach podczas badania możliwe jest usunięcie kamieni z przewodów trzustkowych.

JAKIE PRZYGOTOWANIE JEST WYMAGANE PRZED BADANIEM?

Twój żołądek musi być pusty przed badaniem więc nie można jeść ani pić 8 godzin przed badaniem.  Stosuj się ściśle do wskazówek Twojego lekarza.

Większość leków może być zażywana jak dotychczas.  Leki zaburzające krzepnięcie krwi takie jak aspiryna, witamina E, niesterydowe leki przeciwzapalne i insulina powinny zostać przedyskutowane z lekarzem przed badaniem.  Bardzo ważne jest również poinformowanie lekarza o alergiach na które cierpisz.  Jeżeli przed procedurami stomatologicznymi zażywasz zwykle antybiotyki poinformuj o tym również Twojego lekarza gdyż możesz ich wymagać również przed ERCP.

Również w przypadku chorób układu krążenia i układu oddechowego poinformuj o nich Twojego lekarza gdyż może to mieć znaczenie podczas badania.

W celu poprawy komfortu pacjenta podczas badania stosuje się leki uspokajające, dlatego też należy poprosić kogoś o odwiezienia Cię do domu po badaniu.  Zastosowane leki uspokajające mogą upośledzać Twoje odruchy przez cały dzień po badaniu dlatego też nie powinno się prowadzić urządzeń mechanicznych do końca dnia.

Keep reading...

Page 1 of 212

 

 

Brought to you by:

SOCIETY OF AMERICAN GASTROINTESTINAL AND ENDOSCOPIC SURGEONS (SAGES)
11300 West Olympic Blvd., Suite 600
Los Angeles, CA 90064
Tel:
(310) 437-0544
Fax:
(310) 437-0585
E-Mail:
publications@sages.org
Revised:
March 1, 2004
This brochure is intended to provide a general overview of a surgery. It is not intended to serve as a substitute for professional medical care or a discussion between you and your surgeon about the need for a surgery. Specific recommendations may vary among health care professionals. If you have a question about your need for a surgery, your alternatives, billing or insurance coverage, or your surgeons training and experience, do not hesitate to ask your surgeon or his/her office staff about it. If you have questions about the operation or subsequent follow up, discuss them with your surgeon before or after the operation.