Informacje dla Pacjenta: Diagnostyczna Laparoskopia

Pacjent może być skierowany do chirurga w celu zdiagnozowania choroby jamy brzusznej, jeśli inne metody obrazowania nie określiły jej przyczyny. W takiej sytuacji chirurg może zaproponować Ci diagnostyczną laparoskopię.

Ulotka ta pozwoli ci zrozumieć:

 • Co to jest laparoskopia
 • Jak laparoskopia pomaga w procesie leczenia
 • Jakie są możliwe komplikacje zabiegu

CO TO JEST DIAGNOSTYCZNA LAPAROSKOPIA ?

Laparoskop jest to instrument chirurgiczny z umieszczoną na końcu miniaturową kamerą i źródłem światła. Wprowadzony przez małe nacięcie do jamy brzusznej przekazuje obraz narządów jamy brzusznej na ekran monitora. W większości przypadków, laparoskopia pozwala zdiagnozować chorobę w jamie brzusznej lub też pomóc w jej określeniu.

W JAKICH PRZYPADKACH WYKONUJE SIĘ DIAGNOSTYCZNE LAPAROSKOPIE ?

 1. Bół brzucha.
  Laparoskopia jest używana zarówno do diagnostyki ostrych jak i przewlekłych bólów brzucha. Wiele chorób może dawać takie dolegliwości. Należą do nich: zapalenie wyrostka robaczkowego, zrosty, procesy zapalne toczące się w miednicy mniejszej, endometrioza, wewnętrzne krwawienie, rzadziej nowotwór. Laparoskopię stosuje się również u pacjentów z zespołem jelita drażliwego do wykluczenia innych przyczyn dolegliwości. Zabieg ten daje możliwość zdiagnozowania choroby oraz jednocześnie podczas tej samej procedury chirurg może rozwiązać problem.
 2. Guz jamy brzusznej.
  Pacjent może mieć guz jamy brzusznej wykryty podczas badania lekarskiego lub podczas badań rentgenowskich. W większości przypadków przed zastosowaniem właściwego leczenia należy dokładnie zdiagnozować chorobę. Laparoskopia jest jedną z metod umożliwiających obejrzenie guza i pobranie fragmentu do badania histopatologicznego.
 3. Wodobrzusze.
  Obecność płynu w jamie brzusznej zwana jest wodobrzuszem. Zdarza się że przyczyna wodobrzusza nie może być zdiagnozowana bez obejrzenia wnętrza jamy brzusznej, w takich przypadkach może być użyta laparoskopia.
 4. Choroby wątroby.
  Nieinwazyjne techniki obrazowania (Ultrasonografia, CT, MR) mogą opisać guz wątroby. Często na podstawie wymienionych badań nie daje się określić charakteru guza. Kolejnym krokiem jest wykonanie biopsji guza. Laparoskopia może być użyta do uzyskania materiału do badania histopatologicznego bez “otwierania” jamy brzusznej.
 5. Zabiegi typu “second look” do określania zaawansowania choroby nowotworowej.
  Podczas leczenia choroby nowotworowej lekarz potrzebuje informacji o postępach procesu leczenia. Dotyczy to sytuacji kiedy po okresie leczenia chemioterapią podejmowana jest decyzja o zastosowaniu kolejnego kursu leczenia, leczeniu radioterapią lub leczeniu chirurgicznym. Informacje takie mogą być uzyskane podczas laparoskopii.
 6. Inne.
  Istnieje szereg innych wskazań do diagnostycznej laparoskopii. Zapytaj o nie Twojego chirurga.

JAKIE BADANIA SĄ NIEZBĘDNE PRZED LAPAROSKOPIĄ ?

Ultrasonografia pozwala zapoznać się z istotą choroby jeszcze przed laparoskopią.

CT jest to komputerowe badanie rentgenowskie. W niektórych przypadkach pozwala zdiagnozować chorobę i daje wiele informacji chirurgowi. CT może również być użyte przez radiologa do wykonani biopsji pod kontrolą CT.

MRI (magnetic resonance imaging) – w badaniu tym używa się fali elektromagnetycznej do obrazowania narządów jamy brzusznej. Badanie to nie jest wykonywane rutynowo ale w niektórych przypadkach może być konieczne.

Rutynowe badania krwi, moczu, Rtg klatki piersiowej i EKG mogą być konieczne przed laparoskopią. Twój lekarz zdecyduje które badania powinny być wykonane w twoim przypadku.

JAKIEGO RODZAJU ZNIECZULENIA UŻYWA SIĘ DO LAPROSKOPII ?

Diagnostyczna laparoskopia może być wykonywana w znieczuleniu miejscowym z dożylnie podanym lekiem uspokajającym lub w znieczuleniu ogólnym. Twój chirurg i anestezjolog po rozmowie z Tobą zdecydują jaki typ znieczulenia jest odpowiedni w Twoim przypadku.

ZNIECZULENIE MIEJSCOWE polega na wstrzykiwaniu środka znieczulającego w ścianę jamy brzusznej, co znieczula pożądaną okolicę i pozwala bezboleśnie wprowadzić laparoskop. Jednocześnie niewielkie dawki leków podawanych dożylnie pozwalają „płytko” uśpić pacjenta. Gdy pacjent jest odpowiednio znieczulony wprowadza się gaz do jamy brzusznej w celu wytworzenia odmy jamy brzusznej niezbędnej do wykonania laparoskopii. Na tym etapie zabiegu pacjent może odczuwać rozdęcie brzucha. Gaz jest usuwany z jamy brzusznej pod koniec zabiegu. Używa się 2 rodzajów gazu: tlenku azotu i dwutlenku węgla. Objawy uboczne użycia gazu są bardzo rzadkie.

ZNIECZULENIE OGÓLNE jest stosowane u pacjentów którzy nie mogą lub nie chcą być znieczulani miejscowo. Ten rodzaj znieczulenia stosuje się chętniej pacjentów młodych, u pacjentów którzy nie są w stanie leżeć nieruchomo na stole operacyjnym, lub u pacjentów u których z powodów medycznych jest to bezpieczniejsza metoda znieczulenia.

JAKIE PRZYGOTOWANIE JEST WYMAGANE ?

 • Po zapoznaniu się z zaletami i wadami leczenia operacyjnego wymagane jest podpisanie zgody na zabieg.
 • Dzień przed zabiegiem zaleca się kąpiel pod prysznicem.
 • Większość diagnostycznych laparoskopii wykonuje się bez pobytu szpitalnego co oznacza że pacjent wraca do domu tego samego dnia po zabiegu.
 • Po północy w noc poprzedzającą operację należy nic nie pić i nie jeść.
 • Rutynowe badanie krwi, moczu, badanie rentgenowskie może być wymagane przez zabiegiem operacyjnym, zależy to od Twojego stanu zdrowia.
 • Zgłoś się do szpitala punktualnie, zwykle 1-2 godziny przes planowanym zabiegiem.
 • Jeżeli musisz zażyć leki zażyj je rano w dniu zabiegu i popij łykiem wody. Poinformuj o tym wcześniej Twojego chirurga.
 • Leki takie jak aspiryna, witamina E, leki przeciwzapalne, inne leki zaburzające krzepnięcie krwi powinny zostać odstawione kilka dni przed planowanym zabiegiem.
 • Zapytaj lekarza o szczegółowe instrukcje dotyczące przygotowania do zabiegu operacyjnego.

Po zabiegu będziesz przez kilka godzin pozostawać pod wpływem leków uspokajających, dlatego szczególnie ważne jest znalezienie kogoś kto odwiezie Cię do domu po zabiegu. Ponieważ leki uspokajające mogą upośledzać Twoje odruchy do końca dnia nie powinno prowadzić się tego dnia urządzeń mechanicznych.

CZEGO MOŻNA SPODZIEWAĆ SIĘ PODCZAS ZABIEGU ?

 • Zabieg wykonywany jest ze znieczuleniem więc podczas badania pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych.
 • Kaniula jest wprowadzana do jamy brzusznej w jej górnej części lub z boku tuż poniżej łuku żebrowego.
 • Przez kaniulę wprowadza się laparoskop- instrument wyposażony w kamerę która przekazuje obraz z jamy brzusznej na ekran monitora.
 • Przez inne kaniule do jamy brzusznej wprowadza się instrumenty chirurgiczne pomagające uwidocznić narządy jamy brzusznej.
 • Po zabiegu małe cięcia są zamykane szwami wchłanialnymi lub specjalnymi chirurgicznymi plastrami.

CZEGO MOŻNA SPODZIEWAĆ SIĘ PO ZABIEGU ?

Po zabiegu pacjent jest przekazywany do oddziału pooperacyjnego gdzie pozostaje pod obserwacją do czasu ustąpienia działania leków znieczulających. Nawet kiedy pacjent czuje się w pełni wybudzony działanie leków znieczulających jeszcze trwa. Kiedy pacjent jest w stanie sam wstać i poruszać się bez pomocy zostaje wypisany ze szpitala. Działanie leków znieczulających może trwać do końca dnia, więc ważne jest zorganizowanie osoby która odwiezie Cię do domu.

Możesz oczekiwać niewielkiego bólu wokół cięć operacyjnych, jest to normalne i może być konieczne zażycie leków przeciwbólowych. Twój lekarz przepisze ci leki przeciwbólowe i poinformuje Cię jak należy je zażywać.

W większości przypadków pacjenci są w stanie brać prysznic następnego dnia po zabiegu i powrócić do normalnej aktywności życiowej w ciągu 1 tygodnia.

Musisz zawsze zaplanować wizytę kontrolną w okresie do 2 tygodni po zabiegu.

JAKIE POWIKŁANIA MOGĄ WYSTĄPIĆ ?

Powikłania są związane z każdym zabiegiem. Najczęstszymi powikłaniami są krwawienie i infekcje. Ryzyko innych powikłań takich jak: uszkodzenie innych narządów takich jak jelito, naczynia krwionośne czy pęcherz moczowy jest niewielkie. W przypadku wodobrzusza po zabiegu może wystąpić krótkotrwały wyciek z miejsc cięć operacyjnych.

W niewielkiej grupie pacjentów zabieg laparoskopowy nie może być wykonany. Decyzja o przeprowadzeniu zabiegu klasycznego „otwartego” może być podjęta przez chirurga przed lub w trakcie laparoskopii. Chirurg podejmując taką decyzję wybiera metodę najbezpieczniejszą dla pacjenta.

KIEDY SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z CHIRURGIEM ?

Skontaktuj się z chirurgiem w przypadku wystąpienia poniższych objawów:

 • Temperatura powyżej 39 C
 • Wyciek lub zaczerwienienie cięć pooperacyjnych
 • Przewlekłe nudności lub wymioty
 • Narastające wzdęcie brzucha
 • Krwawienie
 • Dreszcze
 • Kaszel lub brak tchu
 • Zaburzenia oddawania moczu
 • Ból nie ustępujący po środkach przeciwbólowych

Keep reading...

 

 

Brought to you by:

SOCIETY OF AMERICAN GASTROINTESTINAL AND ENDOSCOPIC SURGEONS (SAGES)
11300 West Olympic Blvd., Suite 600
Los Angeles, CA 90064
Tel:
(310) 437-0544
Fax:
(310) 437-0585
E-Mail:
publications@sages.org
Revised:
March 1, 2004
This brochure is intended to provide a general overview of a surgery. It is not intended to serve as a substitute for professional medical care or a discussion between you and your surgeon about the need for a surgery. Specific recommendations may vary among health care professionals. If you have a question about your need for a surgery, your alternatives, billing or insurance coverage, or your surgeons training and experience, do not hesitate to ask your surgeon or his/her office staff about it. If you have questions about the operation or subsequent follow up, discuss them with your surgeon before or after the operation.
Lost password?