Informacje dla Pacjenta: Appendectomia Laparoskopowa

CO TO JEST WYROSTEK ROBACZKOWY?

Wyrostek robaczkowy jest to narząd który produkuje bakterie rozkładające proteiny zwane immunoglobulinami. Immunolobuliny pomagają oganizmowi zwalczać infekcje. Nie jest to organ niezbędny do życia. Ludzie którzy przebyli usunięcie wyrostka robaczkowego nie są bardziej podatni na infekcje, gdyż inne organy przejmują funkcję wyrostka robaczkowego.

CO TO JEST LAPAROSKOPOWA APPENDECTOMIA?

Zapalenie wyrostka robaczkowego jest jedną z najczęstszych chorób chirurgicznych. Jedna osoba na 2000 ma appendectomie podczas życia. Leczenie tej choroby wymaga usunięcia wyrostka robaczkowego. Tradycyjnie wyrostek usuwa się przrz nacięcie w prawej dolnej części brzucha.

W przypadku większości appendetomii LAPAROSKOPOWYCH operacje wykonuje się przez 3 małe nacięcia wielkości od 0,5 do 1,5 cm, obserwując obraz jamy brzusznej na ekranie monitora. W rzadkich przypadkach gdy jest to niezbędne jedno z cięć jest poszerzane do 3-5cm.

ZALETY LAPAROSKOPOWEJ APPENDEKTOMII.

Zalety różnią się w zależności od stanu zdrowia pacjenta. Do głównych zalet laparoskopowej appendektomii nalezą:

  • Mniejszy ból pooperacyjny
  • Krótszy pobyt w szpitalu.
  • Szybszy powrót funkcji jelita
  • Szybszy powrót do normalnej aktywności życiowej
  • Lepsze rezultaty kosmetyczne

CZY MOŻESZ BYĆ KANDYDATEM DO LAPAROSKOPOWEJ APPENDECTOMII?

Chociaż appendetomia laparoskopowa ma wiele zalet nie jest to metoda odpowiednia dla wszystkich pacjentów. Wczesne postacie zapalenia wyrostka robaczkowego mogą być leczone tą metodą. Laparoskopowa appendectomia jest znacznie trudniejsza jeżeli stan zapalny jest bardzo nasilony lub gdy doszło do perforacji wyrostka robaczkowego. W takich przypadkach stosuje się metodę tradycyjną “otwatą” dla bezpiecznego usunięcia wyrostka robaczkowego.

JAK WYKONUJE SIĘ APPENDECTOMIĘ LAPAROSKOPOWĄ?

Określenie “laparoskopowa” i “ otwarta” metoda są to terminy opisujące techniki operacyjne.

Większość laparoskopowych appendetomii zaczyna się w podobny sposób. Do jamy brzusznej wprowadza się kaniulę (instrument chirurgicny wylądem przypominający wąską rurkę). Laparoskop (urządzenie z kamerą na końcu) jest następnie wprowadzany do jamy brzusznej przez tą kaniulę i przekazuje w powiększeniu obraz narządow wewnętrznych na ekran monitora. Przez kilka innych kaniul wprowadza się instrumenty chirurgiczne które służą do usunięcia wyrostka robaczkowego. Wyrostek jest usuwany przez małe nacięcie, czasami jedno z nich poszerza się w celu wyjęcia wyrostka. Niekiedy po zabiegu zostawia się dren który jest usuwany przed opuszczeniem szpitala.

Keep reading...

Page 1 of 212

 

 

Brought to you by:

SOCIETY OF AMERICAN GASTROINTESTINAL AND ENDOSCOPIC SURGEONS (SAGES)
11300 West Olympic Blvd., Suite 600
Los Angeles, CA 90064
Tel:
(310) 437-0544
Fax:
(310) 437-0585
E-Mail:
publications@sages.org
Revised:
March 1, 2004
This brochure is intended to provide a general overview of a surgery. It is not intended to serve as a substitute for professional medical care or a discussion between you and your surgeon about the need for a surgery. Specific recommendations may vary among health care professionals. If you have a question about your need for a surgery, your alternatives, billing or insurance coverage, or your surgeons training and experience, do not hesitate to ask your surgeon or his/her office staff about it. If you have questions about the operation or subsequent follow up, discuss them with your surgeon before or after the operation.