Informacja dla Pacjenta: Laparoskopowa Resekcja Jelita Grubego

Tradycyjna chirurgia jelita grubego

Każdego roku w USA wykonuje się ponad 600,000 resekcji jelita grubego. Zabieg chirurgiczny nie zawsze zapewnia wyleczenie choroby ale jest to najlepsza metoda leczenia chorób jelita grubego.

Pacjenci poddani chirurgii jelita grubego często wymagają długiego okresu rekonwalescencji po tradycyjnym „otwartym” zabiegu, który jest bardzo inwazyjny. Zwykle wykonuje się duże cięcie powłok brzucha, pacjent po zabiegu pozostaje w szpitalu średnio ok.1 tydzień a powrót do pełnej aktywności życiowej zajmuje nawet 6 tygodni.

CO TO JEST JELITO GRUBE ?

Jelito grube jest to dalsza część ludzkiego jelita. Jelito składa się z 3 głównych części: jelito cienkie, jelito grube i odbytnica–ostatnia część jelita. Połknięty pokarm jest początkowo trawiony w żołądku a następnie przechodzi do jelita cienkiego gdzie odbywa się wchłanianie pokarmu. Niestrawione resztki pokarmu przechodzą do jelita grubego a następnie przez odbytnicę wydalane są z ludzkiego ciała.

W jelicie grubym odbywa się resorpcja wody z niestrawionych resztek pokarmu które są następnie wydalane.

CO TO JEST LAPAROSKOPOWA RESEKCJA JELITA GRUBEGO ?

Jest to metoda operacji która pozwala wykonywać większość zabiegów jelita grubego przez małe nacięcia. W zależności od typu zabiegu pacjent może opuścić szpital kilka dni po zabiegu i powrócić do normalnej aktywności życiowej szybciej niż po zabiegu tradycyjnym.

W większości zabiegów laparoskopowych chirurg operuje przez 4-5 małych nacięć (każde z nich nie większe niż 8mm) a obraz wnętrza jamy brzusznej oglądany jest na monitorze. W niektórych przypadkach jedno z nacięć jest poszerzane do 5-7 cm w celu dokończenia zabiegu operacyjnego.

JAKIE SĄ ZALETY LAPAROSKOPOWEJ CHIRURGII JELITA GRUBEGO ?

Zalety zależą od typu zabiegu i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Główne zalety to:

  • Mniejszy ból pooperacyjny
  • Krótszy pobyt w szpitalu
  • Zwykle szybszy powrót do normalnej diety.
  • Zwylke szybszy powrót normalnej funkcji jelita.
  • Szybszy powrót do normalnej aktywności życiowej.
  • Lepszy efekt kosmetyczny

CZY MOŻESZ BYĆ KANDYDATEM DO ZABIEGU LAPAROSKOPOWEGO?

Chociaż zabieg laparoskopowy ma wiele zalet, nie jest to metoda która może być zastosowana u wszystkich pacjentów. Kwalifikacja do zabiegu jest prowadzona przez chirurga doświadczonego w wykonywaniu laparoskopowych operacji jelita grubego.

Keep reading...

Page 1 of 212

 

 

Brought to you by:

SOCIETY OF AMERICAN GASTROINTESTINAL AND ENDOSCOPIC SURGEONS (SAGES)
11300 West Olympic Blvd., Suite 600
Los Angeles, CA 90064
Tel:
(310) 437-0544
Fax:
(310) 437-0585
E-Mail:
publications@sages.org
Revised:
March 1, 2004
This brochure is intended to provide a general overview of a surgery. It is not intended to serve as a substitute for professional medical care or a discussion between you and your surgeon about the need for a surgery. Specific recommendations may vary among health care professionals. If you have a question about your need for a surgery, your alternatives, billing or insurance coverage, or your surgeons training and experience, do not hesitate to ask your surgeon or his/her office staff about it. If you have questions about the operation or subsequent follow up, discuss them with your surgeon before or after the operation.