Informacje dla Pacjenta: Laparoskopowe Leczenie GERD

LECZENIE CHIRURGICZNE CHOROBY REFLUKSOWEJ PRZEŁYKU

Jeżeli cierpisz na chorobę refluksową przełyku (GERD) lekarz może zaproponować Ci chirurgiczne leczenie laparoskopowe. Ta broszura pozwoli Ci zrozumieć:

  1. Co to jest refluks żołądkowo – przełykowy (GERD)
  2. Metody leczenia GERD
  3. Na czym polega leczenie chirurgiczne
  4. Jakie są wyniki leczenia
  5. Czego możesz się spodziewać jeżeli zdecydujesz się na leczenie laparoskopowe GERD

CO TO JEST GERD ?

Zgaga jest objawem wielu chorób przewodu pokarmowego i jednocześnie najbardziej charakterystycznym objawem GERD. Istotą tej choroby jest zarzucanie treści żołądkowej do przełyku. Zgaga jest to uczucie palenia za mostkiem, które może promieniować do szyi. Do innych objawów należą wymioty, trudności w połykaniu, przewlekły kaszel.

JAKIE SĄ PRZYCZYNY GERD ?

Podczas jedzenia pokarm przechodzi z jamy ustnej do żołądka przez przełyk. W dolnej części przełyku znajduję się mięsień w okrężny zwany dolnym zwieraczem przełyku (LES). LES działa jak zastawka która pozwala aby pokarm przechodził do żołądka. W normalnych warunkach LES zamyka się niezwłocznie po połknięciu pokarmu co zabezpiecza przełyk przed zarzucaniem treści żołądkowej która ma silnie kwaśny charakter. GERD występuje w sytuacji kiedy LES nie działa odpowiednio i pozwala na cofanie się treści pokarmowej z żołądka do dolnej części przełyku. Powoduje to podrażnienie śluzówki przełyku, zapalenie, zgagę i nawet uszkodzenie ściany przełyku.

CO PREDYSPONUJE DO WYSTĄPIENIA GERD ?

Niektórzy z nas mają naturalnie niskie napięcie LES. U innych tłuste i pikantne pożywienie, niektóre leki, ciasne ubranie, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, nadmierny wysiłek fizyczny lub zmiany pozycji ciała (zginanie, pozycja leżąca) mogą powodować relaksację LES i refluks.

Przepuklina rozworu przełykowego występuje u wielu pacjentów cierpiących na GERD lecz sama może nie wywoływać objawów.

JAK SIĘ LECZY GERD ?

GERD jest leczony trójstopniowo:

1. ZMIANA STYLU ŻYCIA

W wielu przypadkach zmiana diety i zażywanie leków zmniejszających wydzielanie kwasu żołądkowego może złagodzić objawy. Redukcja masy ciała, zakończenie palenia tytoniu, spożywania alkoholu jak również zmiany odstępów pomiędzy posiłkami i odpoczynkiem nocnym.

2. LECZENIE FARMAKOLOGICZNE

Jeżeli zmiana stylu życia nie przynosi poprawy, stosuje się leczenie farmakologiczne. Leki zobojętniające kwas żołądkowy wydawane bez recepty mogą przynieść poprawę. Leki przepisywane na receptę zwykle działają skuteczniej w zwalczaniu objawów choroby refleksowej. Terapia farmakologiczna powinna odbywać się pod nadzorem lekarza.

3. LECZENIE CHIRURGICZNE

Pacjenci którym leczenie zachowawcze nie przynosi poprawy lub którzy wymagają stałego zażywania leków do kontroli objawów są kandydatami do leczenia chirurgicznego. Jest to bardzo skuteczna metoda leczenia GERD.

Obecnie stosuje się także nową metodę leczenia-leczenie endoskopowe-Intraluminal Endoscopic Procedures, które może być alternatywą dla leczenia chirurgicznego. Wybór metody leczenia powinien zawsze odbyć się po rozmowie z Twoim lekarzem.

Keep reading...

Page 1 of 212

 

 

Brought to you by:

SOCIETY OF AMERICAN GASTROINTESTINAL ENDOSCOPIC SURGEONS (SAGES)
11300 West Olympic Blvd., Suite 600
Los Angeles, CA 90064
Tel:
(310) 437-0544
Fax:
(310) 437-0585
E-Mail:
publications@sages.org
This brochure is intended to provide a general overview of a surgery. It is not intended to serve as a substitute for professional medical care or a discussion between you and your surgeon about the need for a surgery. Specific recommendations may vary among health care professionals. If you have a question about your need for a surgery, your alternatives, billing or insurance coverage, or your surgeons training and experience, do not hesitate to ask your surgeon or his/her office staff about it. If you have questions about the operation or subsequent follow up, discuss them with your surgeon before or after the operation.